Liite:Verbitaivutus/saksa/verändern

Nominaalimuodot
infinitiivi verändern
partisiipin preesens verändernd
partisiipin perfekti verändert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. verändere verändern 1. veränderte [luo] veränderten [luo] 1. haben verändert haben verändert 1. hatte verändert hatten verändert
2. veränderst verändert 2. verändertest verändertet 2. hast verändert habt verändert 2. hattest verändert hattet verändert
3. verändert verändern 3. veränderte veränderten 3. hat verändert haben verändert 3. hatte verändert hatten verändert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. verändere veränderen 1. veränderte veränderten 1. habe verändert haben verändert 1. hätte verändert hätten verändert
2. veränderest veränderet 2. verändertest verändertet 2. habest verändert habet verändert 2. hättest verändert hättet verändert
3. verändere veränderen 3. veränderte veränderten 3. habe verändert haben verändert 3. hätte verändert hätten verändert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. verändern wir
2. verändere (epämuodollinen)
verändern Sie (muodollinen)
verändert (epämuodollinen)
verändern Sie (muodollinen)
3. verändere er/sie/es verändern sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti verändert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi veränderter veränderte verändertes veränderte
akkusatiivi veränderten veränderte verändertes veränderte
datiivi verändertem veränderter verändertem veränderten
genetiivi veränderten veränderter veränderten veränderter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi veränderte veränderte veränderte veränderten
akkusatiivi veränderten veränderte veränderte veränderten
datiivi veränderten veränderten veränderten veränderten
genetiivi veränderten veränderten veränderten veränderten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi veränderter veränderte verändertes veränderten
akkusatiivi veränderten veränderte verändertes veränderten
datiivi veränderten veränderten veränderten veränderten
genetiivi veränderten veränderten veränderten veränderten