färsaarelainen

SuomiMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

färsaarelainen

  1. Färsaarilta peräisin oleva, Färsaariin liittyvä

KäännöksetMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

färsaarelainen (38)

  1. pysyvästi Färsaarilla asuva henkilö, Färsaarten asukas; Tanskan kansalainen, joka asuu Färsaarilla
  2. syntyperäinen färsaarelainen

TaivutusMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi färsaarelainen färsaarelaiset
genetiivi färsaarelaisen färsaarelaisten
färsaarelaisien
partitiivi färsaarelaista färsaarelaisia
akkusatiivi färsaarelainen;
färsaarelaisen
färsaarelaiset
sisäpaikallissijat
inessiivi färsaarelaisessa färsaarelaisissa
elatiivi färsaarelaisesta färsaarelaisista
illatiivi färsaarelaiseen färsaarelaisiin
ulkopaikallissijat
adessiivi färsaarelaisella färsaarelaisilla
ablatiivi färsaarelaiselta färsaarelaisilta
allatiivi färsaarelaiselle färsaarelaisille
muut sijamuodot
essiivi färsaarelaisena
(färsaarelaisna)
färsaarelaisina
translatiivi färsaarelaiseksi färsaarelaisiksi
abessiivi färsaarelaisetta färsaarelaisitta
instruktiivi färsaarelaisin
komitatiivi färsaarelaisine-
+ omistusliite
vartalot
vokaalivartalo färsaarelaise-
heikko vartalo -
vahva vartalo -
konsonantti-
vartalo
färsaarelais-

KäännöksetMuokkaa

Liittyvät sanatMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa