Redirect arrow without text.svg
Katso myös: -gi ja ĝi


SuomiMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

gi (18)

  1. Itämaisissa taistelulajeissa käytettävä kaksiosainen vaate, yleensä väriltään valkoinen. Koostuu vapaasti-istuvista housuista ja vyöllä ympärikiedottavasta takista.

ÄäntäminenMuokkaa

  • i ääntyy pitkänä varsinkin taivutusmuodoissa

TaivutusMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi gi git
genetiivi gin giden
gitten
partitiivi gitä gitä
akkusatiivi gi;
gin
git
sisäpaikallissijat
inessiivi gissä gissä
elatiivi gistä gistä
illatiivi gihin gihin
ulkopaikallissijat
adessiivi gillä gillä
ablatiivi giltä giltä
allatiivi gille gille
muut sijamuodot
essiivi ginä ginä
translatiivi giksi giksi
abessiivi gittä gittä
instruktiivi gin
komitatiivi gine-
+ omistusliite

EtymologiaMuokkaa

japanin sanasta (gi)

JapaniMuokkaa

LatinisointiMuokkaa

gi

  1. rōmaji-transkriptio sanasta
  2. rōmaji-transkriptio sanasta

NorjaMuokkaa

VerbiMuokkaa

gi (gir, gav, gitt)

  1. antaa