SuomiMuokkaa

VerbiMuokkaa

lakannut

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin perfekti verbistä lakata

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi lakannut lakanneet
genetiivi lakanneen lakanneiden
lakanneitten
partitiivi lakannutta lakanneita
akkusatiivi lakannut; lakanneen lakanneet
sisäpaikallissijat
inessiivi lakanneessa lakanneissa
elatiivi lakanneesta lakanneista
illatiivi lakanneeseen lakanneisiin
lakanneihin
ulkopaikallissijat
adessiivi lakanneella lakanneilla
ablatiivi lakanneelta lakanneilta
allatiivi lakanneelle lakanneille
muut sijamuodot
essiivi lakanneena lakanneina
translatiivi lakanneeksi lakanneiksi
abessiivi lakanneetta lakanneitta
instruktiivi lakannein
komitatiivi lakanneine