Redirect arrow without text.svg
Katso myös: -ta, -tä, Ta, , , ja


KansainvälinenMuokkaa

LyhenneMuokkaa

ta

  1. tamilin kielitunnus (kaksikirjaiminen, ISO 639-1)

AinuMuokkaa

Vaihtoehtoiset kirjoitusasut: タ

PartikkeliMuokkaa

ta, sijapartikkeli

  1. -ssa/-ssä

VerbiMuokkaa

ta, kaksipaikkainen verbi

  1. kaivaa, muokata maata, kuokkia, nostaa vettä
  2. poimia, kerätä (kasveja)

AdverbiMuokkaa

ta

  1. tässä, tämä

EnglantiMuokkaa

InterjektioMuokkaa

ta

  1. (brittienglantia, arkikieltä) tattis, kiitos

Liittyvät sanatMuokkaa

SynonyymitMuokkaa

JapaniMuokkaa

LatinisointiMuokkaa

ta

  1. rōmaji-transkriptio sanasta
  2. rōmaji-transkriptio sanasta

KarjalaMuokkaa

KonjunktioMuokkaa

ta

  1. (rinnastuskonjunktio) ja

LiiviMuokkaa

PronominiMuokkaa

ta (pitempi muoto tämā; gen täm, part. tǟnda, mon. nom. ne)

  1. persoonapronomini hän
  2. demonstratiivipronomini se, tuo

TaivutusMuokkaa

LähteetMuokkaa

  • Liivi-Suomi Netidigisõnad / Giellatekno, UiT Norges arktiske universitet
oahpa.no liv-fin [liivi-suomi-liivi, osin suomeksi]
  • Liivi-eesti-läti sõnaraamat / Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits. – Tartu : Tartu Ülikool, 2012
Verkkoversio: http://www.murre.ut.ee/liivi/index.html

NorjaMuokkaa

VerbiMuokkaa

ta (tar, tok, tatt)

  1. ottaa

PuolaMuokkaa

PronominiMuokkaa

ta f.

  1. (feminiini) tämä

Liittyvät sanatMuokkaa

RanskaMuokkaa

PronominiMuokkaa

ta

  1. (possessiivinen) sinun ... -si (kun omistettava on yksikön feminiini)

Liittyvät sanatMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • ta Trésor de la langue française informatisé -sanakirjassa

RotumaMuokkaa

NumeraaliMuokkaa

ta

  1. (kardinaaliluku) yksi

RuotsiMuokkaa

VerbiMuokkaa

ta (epäsäännöllinen)

  1. ottaa
    ta bussen / tåget / flygetmennä bussilla / junalla / lentokoneella
  2. osua
  3. ta emot ottaa vastaan, vastaanottaa

TaivutusMuokkaa

  • Vanhahtavassa kielessä verbi taipuu myös infinitiivissä ja preesensissä vahvasti (alkuperäisen) -g-vartalon mukaan: taga, tager, tog, tagit.
Taivutus – ta
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens tar
(tager)
tas
(tags, tages)
imperfekti tog togs
supiini tagit tagits
imperatiivi ta
(tag)
Nominaalimuodot

Liittyvät sanatMuokkaa

RinnakkaismuodotMuokkaa
JohdoksetMuokkaa

Suomen romaniMuokkaa

KonjunktioMuokkaa

ta

  1. (rinnastuskonjunktio}} ja
    gurni ta grai – lehmä ja hevonen

TšekkiMuokkaa

PronominiMuokkaa

ta

  1. (feminiini) tämä
    Ta restaurace otevřeno? – Onko tämä ravintola auki?

TaivutusMuokkaa

  • genetiivi: té, datiivi: té, akkusatiivi: tu, lokatiivi: té, instrumentaali: tou

Liittyvät sanatMuokkaa

  • (maskuliini) ten, (neutri) to

ViroMuokkaa

PronominiMuokkaa

ta

  1. (persoonapronomini) hän, monikossa he

TaivutusMuokkaa

HuomautuksetMuokkaa

  • Persoonapronominin tema lyhyt muoto. Esimerkit ja taivutusmuodot, katso tema.

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • ta Eesti Keele Instituutin viro–suomi-sanakirjassa
  • ta sanastossa "[PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik"